2 august 2021

GS NEWS – Gazeta de stiri

Ziar independent al românilor de pretutindeni!

Triatlonistul român Felix Duchampt, calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Triatlonistul român de origine franceză Felix Duchampt a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a anunţat Comitetul Olimpic şi Sportiv Român pe site-ul său oficial, potrivit Agerpres.

Va fi pentru prima oară când România va fi reprezentată la Jocurile Olimpice în disciplina sportivă triatlon. Felix Duchampt, care a primit anul trecut cetăţenia română, este legitimat la CS Politehnica Cluj-Napoca.

România a ajuns acum la 90 de sportivi calificaţi la JO 2020 (nominal sau locuri cotă) la 14 discipline sportive: înot, atletism, canotaj, fotbal, gimnastică artistică, baschet 3×3, ciclism, lupte, tir sportiv, canoe, tenis de masă, box, scrimă şi triatlon:

Atletism (7): Florentina Iuşco (săritura în lungime), Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Firfirică (aruncarea discului), Marius Cocioran (50 km marş), Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii);

Baschet (4): (echipa feminină 3×3);

Box (2): Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg), Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg);

Canotaj (36): patru rame masculin, patru rame feminin, dublu vâsle feminin – categorie uşoară, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, dublu rame masculin, 8+1 feminin, 8+1 masculin;

Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), (ciclism pe şosea);

Fotbal (18): echipa naţională olimpică;

Gimnastică artistică (3): Maria Holbură (individual compus), Larisa Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri);

Înot (3): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber);

Kaiac-canoe (2): canoe-2 masculin pe 1.000 m;

Lupte (5): Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg), Albert Saritov (cat. 97 kg – lupte libere), Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg – lupte greco-romane);

Scrimă (2): Ana-Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie);

Tenis de masă (4): echipa feminină (3 jucătoare), Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt);

Tir sportiv (1): Laura Ilie (puşcă aer comprimat 10 m);

Triatlon (1): Felix-Pierre Duchampt.