Spania ne-a învins la București! Tricolorii au ratat dramatic egalarea în prelungiri

George Pușcaș a fost unul dintre cei mai buni fotbaliști ai României în partida cu Spania. Foto: gsp.ro

Spania a fost prea puternică pentru echipa României și a câștigat meciul de la București, disputat pe Național Arena. Ibericii au controlat prima repriză, atunci când portarul român Ciprian Tătărușanu a avut mai multe parade de excepție și a împiedicat marcarea unor goluri ale oaspeților. Nu a mai avut ce face însă în min.29, atunci când a fost învins din penalty de Sergio Ramos.

Imediat cum a început repriza secundă, Spania și-a dublat avantajul pe tabelă prin Pablo Alcacer (min.47). Împinși de la spate de un public senzațional, fotbaliștii echipei României au reușit să reducă din diferență prin golul marcat de Florin Andone (min.59). În min.79, Llorente a primit cartonașul roșu după un fault în postură de ultim apărător și Spania a rămas în doar 10 jucători pe teren. Finalul meciului a fost unul dramatic. Tricolorii au ratat trei ocazii imense în prelungirile partidei. Pușcaș a fost blocat de două ori de Kepa, iar Dragoș Grigore a reluat defectuos din fața porții goale.

Cosmin Contra a spus după meciul cu Spania că fotbaliștii echipei României au jucat cu teamă în prima repriză. Foto: gsp.ro

Selecționerul echipei României, Cosmin Contra, a făcut analiza meciului la finalul partidei.„Am avut prea mult respect pentru spanioli în prima repriză, i-am lăsat să-și creeze ocazii. Am rămas în joc datorită lui Ciprian Tătărușanu.  În repriza a doua s-au schimbat datele problemei. Florin Andone și Ianis au adus plusul de energie de care aveam nevoie. Îmi felicit jucătorii pentru efortul depus, nu e ușor să joci cu o asemenea echipă. În ultima vreme avem prea mult respect față de adeversari. În prima repriză mi s-a părut că jucătorilor mei le-a fost teamă”, a declarat Contra la Pro TV.

În schimb, selecționerul Spaniei, Robert Moreno, a lăudat echipa României. ,,România a schimbat sistemul de joc. Văzuserăm că obișnuiesc să facă marcaj la omul din bandă. Saul și Fabian se descurcă foarte bine acolo, ne oferă fotbal și goluri. În repriza a doua ei au trecut în 4-4-2 și au riscat mult. Ăsta e fotbal adevărat și cu siguranță Suedia și Norvegia vor avea de suferit la București”, a declarat Robert Moreno, potrivit gsp.ro.

În celelalte meciuri din grupa F Suedia a învins categoric în Insulele Feroe, scor 4-0, în timp ce Norvegia a trecut de Malta cu 2-0. În urma acestor rezultate, echipa României ocupă acum locul 4 în grupă, cu 7 puncte. Următorul meci al tricolorilor va avea loc duminică, la Ploiești, împotriva Maltei.

ROMÂNIA-SPANIA 1-2 (0-1)

Au marcat: Florin Andone ’59/Sergio Ramos ’29 (penalti), Paco Alcacer ’47.

România: Tătăruşanu – Benzar, Nedelcearu, Chiricheş, Grigore, Toşca – Deac (Maxim ’72), Marin, Stanciu (I. Hagi ’64) – Puşcas, Keşeru (Andone ’56). Selecţioner: Cosmin Contra

Spania: Kepa – Navas, Llorente, Ramos, Jordi Alba – Fabian Ruiz, Busquets, Saul Niguez – Rodrigo (Oyarzabal ’71), Paco Alcacer (Hermoso ’85), Ceballos (Sarabia ’76). Selecţioner: Robert Moreno

Cartonaşe galbene: R. Marin ’30 / Ramos ’29, Saul Niguez ‘75

Cartonaş roşu: Llorente ‘79

Partida de pe Național Arena a fost arbitrată de germanul Deniz Aytekin, ajutat de Eduard Beitinger, Rafael Foltyn (asistenţi) şi Tobias Stieler (al patrulea oficial). Observator a fost sârbul Zoran Petrovic.

Meciul s-a disputat cu tribunele pline, biletele fiind epuizate în urmă cu câteva zile. Înainte de startul jocului, s-a ţinut un moment de reculegere pentru fetiţa fostului selecţioner spaniol Luis Enrique. De asemenea, jucătorii au purtat banderole negre în semn de susţinere pentru Enrique.