România, victorie modestă cu Kazahstan la Mondialul de handbal

Cristina Neagu (dreapta) nu a jucat în meciul cu Kazahstan. Foto: digisport.ro

Echipa României de handbal feminin a avut o prestație dezamăgitoare în cel de-al treilea meci de la Campionatul Mondial din Japonia. Jucătoarele antrenate de Tomas Ryde au învins cu 22-20 modesta echipă a Kazahstanului, dar adversarele ne-au pus mari probleme mai ales în repriza secundă, scrie gsp.ro.

După prima repriză, România conducea cu 14-11, însă finalul partidei a fost unul cu emoții. Kazahstan s-a apropiat la un singur gol diferență cu 3 minute înainte de terminarea partidei. În cele din urmă, Elena Dache a reușit să marcheze golul decisiv în ultimul minut. Cu această victorie, România ocupă locul 3 în grupa C.

În partida cu Kazahstan, antrenorul Tomas Ryde a preferat să odihnească mai multe jucătoare, printre care și Cristina Neagu. Următorul meci al României va fi cel  de mâine cu Muntenegru.