Meci nebun pe Anfield! Liverpool s-a impus la penalty-uri în fața lui Arsenal

După 5-5 în timpul regulamentar de joc, Arsenal s-a impus cu 5-4 la penalty-uri în fața lui Arsenal și s-a calificat în sferturile Cupei Ligii Angliei. Foto: football365.com

Liverpool și Arsenal au oferit un meci de poveste în optimile Cupei Ligii Angliei. Cele două echipe s-au întrecut în goluri iar la finalul celor 90 de minute scorul era egal, 5-5! Partida  a fost decis în urma loviturilor de departajare, întrucât Cupa Ligii Angliei nu prevede prelungiri decât pentru finală, scrie digisport.ro.

La penalty-uri, primii șase fotbaliști au executat perfect, însă ratarea lui Ceballos a decis meciul. Kelleher a ghicit colţul şi a rămas singura execuţie netransformată. Liverpool s-a calificat cu 5-4, după loviturile de departajare.

În urma acestei partide de senzație, Liverpool va juca în sferturile Cupei Ligii Angliei, acolo unde mai sunt calificate Everton, Aston Villa, Manchester City, Leicester, Colchester, Oxford și Manchester United.