Juventus Torino și Barcelona câștigă derby-urile din Italia și Spania

Gonzalo Higuain a marcat golul victoriei lui Juventus în derby-ul cu Inter. Foto: beinsports.com

Juventus Torino s-a impus cu 2-1 în derby-ul cu Inter Milano chiar pe Giuseppe Meazza iar în urma acestui succes echipa lui Cristiano Ronaldo a revenit pe primul loc în Serie A. Partida a fost una tensionată după ce ambele echipe au contestat arbitrajul. În repriza a doua fotbaliștii celor două formații s-au încăierat la jumătatea terenului, în urma unei faze controversate la care Juventus a cerut penalty, scrie gsp.ro.

În min.4, Paulo Dybala a deschis scorul învingându-l pe Handanovic cu un șut bine plasat din interiorul careului.  În min.18, Inter a egalat în urma unui penalty transformat de Lautaro Martinez. Juventus a reușit golul victoriei în min.80 prin Gonzalo Higuain.

Luis Suarez a marcat primul gol al Barcelonei în meciul cu Sevilla. Foto: 90min.com

Nu doar Juventus a avut parte de un final fericit de săptămână. În Spania, Barcelona a învins-o categoric pe Sevilla, scor 4-0, scrie digisport.ro. Primul gol al partidei de pe Nou Camp a fost o adevărată bijuterie. Luis Suarez a înscris din foarfecă în minutul 27 iar până la finalul primei reprize echipa lui Messi a mai marcat de două ori prin Arturo Vidal şi Ousmane Dembele.

Lionel Messi, pentru a doua oară integralist în acest sezon la Barcelona, a reuşit un gol în stilul caracteristic, din lovitură liberă, în minutul 79. Cu această victorie, catalanii s-au apropiat la două puncte de prima clasată, Real Madrid. Barcelona are 16 puncte după 8 etape.