29 martie 2024

GS NEWS

Ziar independent al românilor de pretutindeni!

Jelena Ostapenko – Victoria Azarenka, prima semifinală feminină a turneului de la Indian Wells

Victoria Azarenka (Belarus), locul 32 şi cap de serie numărul 27, s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului de categorie WTA 1.000 de la Indian Wells, potrivit news.ro.

Ea a învins-o, în sferturi, cu scorul de 6-4, 6-2, pe Jessica Pegula (SUA), locul 24 WTA şi cap de serie numărul 19, după un meci care a durat o oră şi 34 de minute.

Azarenka s-a impus de două ori la turneul de la Indian Wells, în 2012 şi 2016. Ea este a treia jucătoare din istorie din punct de vedere al meciurilor câştigate la competiţia din deşerul californian, 32, la egalitate cu daneza Carolina Wozniacki.

Doar americanca Lindsay Davenport (47) şi rusoaica Maria Sharapova (38) au mai multe partide câştigate la Indian Wells.

Într-un alt meci din sferturi, Jelena Ostapenko (Letonia), locul 29 şi cap de serie numărul 24, a trecut, cu scorul de 6-4, 4-6, 6-3, de Shelby Rogers (SUA), locul 44 WTA, după două ore şi 15 minute de joc.

Azarenka, 32 de ani, şi Ostapenko, 29 de ani, aflată la prima sefinală la Indian Wells şi tot prima de turneu de categorie WTA 1.000 din 2018, de la Miami, se vor întâlni în penultimul act al competiţiei.

Cea de-a doa semifinală va fi stabilită după meciurile de joi:

Anett Kontaveit (Estonia), locul 20 WTA şi cap de serie numărul 18 – Ons Jabeur (Tunisia), locul 14 WTA şi cap de serie numărul 12;

Paula Badosa (Spania), locul 27 WTA şi cap de serie numărul 21 – Angelique Kerber (Germania), locul 15 WTA şi cap de serie numărul 10.