Halep, o altă victorie splendidă! Simona, în semifinale la Wimbledon

Simona Halep a mai jucat în semifinalele turneului de la Wimbledon în anul 2014, când a fost învinsă de Eugenie Bouchard. Foto: wtatennis.com

Simona Halep este la doar un pas de a juca finala turneului de la Wimbledon. Ea a reușit să se califice în semifinale, după ce a învins-o fără drept de apel pe chinezoaica Shuai Zhang, scor 7-6, 6-1. Partida a durat 90 de minute și a fost disputată doar în primul set.

După această victorie splendidă, Simona Halep va juca în semifinalele turneului de la Wimbledon pentru a doua oară în carieră. A mai ajuns în penultimul act al competiției în anul 2014. Atunci, ea a fost învinsa de Eugenie Bouchard.

588.000 de lire sterline si 780 de puncte in clasamentul WTA si-a asigurat Simona odată cu calificarea în semifinalele Grand Slam-ului din capitala Angliei.