Halep, învinsă categoric în sferturile turneului de la Adelaide

Simona Halep a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului WTA de la Adelaide, scrie digisport.ro. Halep a fost învinsă categoric de Aryna Sabalenka (Belarus, locul 12 WTA), în două seturi, scor 4-6, 2-6, la capătul unui meci care a durat o oră și 10 minute.

Simona a fost de nerecunoscut în acest meci. A pierdut șapte game-uri la rând iar în primul set a ratat șansa unui break în primul set, la scorul de 2-2, când totul îi era favorabil. Astfel,  în loc de 3-2 pentru Halep scorul a ajuns la 4-2 pentru Sabalenka. Frustrată pentru că a greșit, Halep a dat cu racheta de pământ.

A fost prima înfrângere a Simonei Halep în fața Arynei Sabalenka. Jucătoarea noastră conduce acum cu 2-1 la întâlniri directe. După eliminarea de la turneul de la Adelaide, Simona Halep va pleca spre Melbourne, pentru a se pregăti de primul Grand Slam al anului, Australian Open.