CFR Cluj, doar remiză cu Sevilla. Calificarea se va decide în Spania

CFR Cluj a remizat cu Sevilla, scor 1-1, în meciul tur din 16-imile Europa League, scrie gsp.ro. După o primă repriză fără goluri, campioana României a deschis scorul în minutul 59 prin Ciprian Deac, cel care a transformat un penalty pe care arbitrul  Aytekin l-a acordat după ce a apelat la arbitrajul video.

După golul primit, jucătorii CFR-ului au făcut pasul înapoi, iar Sevilla a căutat să marcheze golul egalizator. Fotbaliștii spanioli au reușit în cele din urmă să obțină remiza în minutul 82, după ce De Jong a fentat o ieşire la offside şi i-a pasat decisiv lui En-Nesyri pentru 1-1, rezultat final.

La finalul meciului, Dan Petrescu s-a arătat dezamăgit de golul primit de CFR Cluj. ,,După pauză, am început extraordinar. Băieții au dat gol imediat. Acum, văzând golul încasat, n-am înțeles faza. Sunt foarte supărat, noi la antrenament nu facem niciodată așa ceva. Jucătorii și fanii meritau această victorie. Nu țin minte o ocazie clară a Sevillei. Astă mă face să fiu foarte supărat și dezămăgit din cauza rezultatului. E frustrant să iei un gol pe final. Și dacă băteam, șansele mai mari tot ei le aveau. Ei cumpără cu 25 de milioane de euro, noi cu 50.000 de lei”, a declarat Dan Petrescu la Look Plus.

În urma acestui rezultat, calificarea în optimile Europa League se va decide în meciul retur. Partida Sevilla-CFR Cluj va avea loc pe 27 februarie, de la ora 22:05. Într-un al meci din 16-imile Europa League, Glasgow Rangers a învins cu 3-2 pe Braga, partidă în care Ianis Hagi a marcat două goluri pentru echipa scoțiană.