29 martie 2024

GS NEWS

Ziar independent al românilor de pretutindeni!

Bianca Andreescu s-a retras de la Turneul Campioanelor

Bianca Andreescu, locul 4 WTA, s-a retras înaintea ultimei etape a Grupei Violet a Turneului Campioanelor şi va fi înlocuită de americanca Sofia Kenin, locul 12 WTA, potrivit news.ro.

“Am efectuat un control medical joi, la genunchi, şi din păcate rezultatul a arătat că trebuie să mă retrag”, a declarat sportiva canadiană de origine română.

Aceasta a abandonat meciul de ieri cu sportiva cehă Karolina Pliskova, locul 2 WTA, din etapa a II-a a Grupei Violet de la Turneul Campioanelor, la scorul de 6-3 pentru adversară.

Andreescu s-a accidentat la genunchiul stâng în ghemul al treilea, când conducea cu 2-0, şi s-a retras după un set care a durat 50 de minute de joc.

Câştigătoarea de la US Open era eliminată din competiţie, învinsă de Simona Halep în prima etapă, deşi mai avea un meci de jucat, vineri, cu ucraienanca Elina Svitolina, locul 8 WTA, deţinătoarea trofeului.

Sportiva din Ucraina va juca mâine de la ora 12:30, cu Kenin, în ultima etapă a Grupei Violet.