Bianca Andreescu joacă finala turneului de tenis US Open! Vezi ce adversară are

Bianca Andreescu (19 ani), jucătoarea canadiană de origine română,  numărul 15 mondial, şi americanca Serena Williams (8 WTA), sextuplă campioană la Flushing Meadows, se vor întâlni în finala turneului de tenis US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, după victoriile obţinute, joi, în semifinale, potrivit agerpres.ro.

”Este ireal să joc cu Serena în finală. Este un vis devenit realitate, e o nebunie… o nebunie”, a declarat Andreescu după un meci în care a fost condusă cu 5-2 de Bencic în setul secund, însă apoi a câştigat cinci ghemuri consecutive.

Serena Williams va juca a zecea sa finală la US Open, după ce a trecut fără probleme de ucraineanca Elina Svitolina (5 WTA), cu 6-3, 6-1, după o oră şi 10 minute.

Serena Williams are ocazia, sâmbătă, în finala cu Bianca Andreescu să câştige al şaptelea său titlu la Flushing Meadows şi să stabilească un nou record de titluri de Mare Şlem deţinute de o jucătoare, 25, ea fiind acum la egalitate cu australianca Margaret Court (24).