Speranțe pentru Olimpiada de la Tokyo

România a ocupat locul 26 în clasamentul final pe medalii la Jocurile Europene de la Minsk, desfăşurate în perioada 21-30 iunie. Tricolorii s-au întors deja în ţară, iar majoritatea vor reintra în pregătire pentru Olimpiadă după o mini-vacanţă.

Laura Coman a obținut medalia de aur la tir, iar la revenirea în țară s-a declarat mândră de evoluția colegilor ei la această competiție. ,, Per ansamblu se putea şi mai bine, dar eu zis să ne mulţumim cu ce am reuşit să aducem acasă. Atmosfera a fost super, am arătat ca o o echipă frumoasă şi unită şi care poate duce numele României cu mândrie peste tot în lume”, a spus Laura, care a fost și portdrapelul delegaţiei tricolore  la Jocurile Europene de la Minsk. Sportiva noastră s-a declarat optimistă în perspectiva Olimpiadei de la Tokyo din 2020, competiție la care a fost prima româncă ce a reușit calificarea.